2013 Yılı Mobil Verileri

Super Monitoring’in 2013′te mobilin büyümesi ile ilgili hazırladığı infografiği sizinle paylaşıyorum. İnfografikte mobil telefon penatrasyonu, akıllı telefon penetrasyonu, popüler mobil web tarayıcılar, mobilde medya tüketim alışkanlıklarına kadar 2013′ün şu ana kadar ki en güncel bilgileri mevcut.

Masaüstü bilgisayarlar artık yerini mobil cihazlara bırakıyor. Hızlı bir yaşam döngüsünde olan insanlar bilgiye hızlı ve kolay erişmek istiyor bu da internet sitelerinin mobil cihazlara uyumlu olmasını kaçınılmaz kılıyor.

Rakamlar arasında dikkat çekenler arasında insan nüfusunun %91′inin mobil telefonu var ayrıca akıllı telefonlara sahip olanların oranı %56. Mobil telefon kullanıcıların yarısı interneti ana kaynak olarak görüyorlar. Kullanıcıların mobilde harcadığı zamanın %80′i uygulamalarda geçiyor.

2013 sonu itibariyle insan nüfusundan daha fazla mobil cihaz olacağı öngörülen infografikte, ilk mobil cihaza sahip olma yaşı ise 13 olarak açıklanmış. Sadece bu yıl için 2 milyardan fazla mobil cihaz satışı beklenirken bunun %60′tan fazlasını akıllı telefonlar oluşturuyor. Radyonun 50 milyon kullanıcıya ulaşması 38 yılda olurken, Facebook 3.5 yılda ulaştı.

iOS ve Android işletim sistemine sahip kullanıcıların mobilde geçirdikleri zamanın %32′si oyun, %18′i Facebook, %18′i ise mobil tarayacıda geçiyor. Yapılan aramaların 4′te biri mobilden geliyor. Gelen e-postaların mobilden açılma oranı ise yapılan arama oranlarını destekler nicelikte %28.8. Mobilde 1.8 saatlik medya tüketimi varken, televizyonda sadece 1.5 saat. Kullanıcıların %44′ü bildirimleri kaçırmamak için telefonu ile birlikte yatıyor. Kullanıcıların %41′i reklam gördükten sonra mobil cihazdan arayarak marka ve ürün ile ilgili detaylı bilgi ediniyorlar.

Kullanıcıların %68′i akıllı cihazdan araştırma yapıp alışveriş yapıyor. Araştırma yapan kullanıcıların yaklaşık 3′te biri mağazadan gidip direk alışveriş yaparken geri kalanı internetten alışveriş yapıyor.

image