Bir Mobil Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Açıklama: http://www.mobilewebdesigncompany.net/images/mobile.png

Mobil bir web sitesi yapmak tam teşekküllü bir web sitesi yapmaya çok benzer. Her ikisi de HTML, CSS ve Javascript kullanılarak web geliştirme araçları ile yapılır. Çoğu mobil tarayıcıda HTML5 ve CSS3 desteği vardır. Bununla birlikte mobil web sayfasının bir mobil cihazda görüntülenmesi için sayfaya eklenmesi gereken birkaç meta etiketi vardır.

Sayfanın bir mobil cihazda görüntülenebilir olduğunu bildirmek için <head> tagi arasında şu meta etiketleri gereklidir:

<meta name="HandheldFriendly" content="True">

<meta name="MobileOptimized" content="320">

<meta name="viewport" content="width=device-width">

 

Bu meta etiketleri ile ilgili daha fazla bilgi isteyenler buraya tıklayabilirler: http://learnthemobileweb.com/2009/07/mobile-meta-tags/

Ayrıca sitenize gelen bir mobil cihazın türünü bir kod yazarak otomatik öğrenirseniz hangi cihazda hangi şekilde göstermek istediğinizi daha kolay yönetebilirsiniz. Aslında sayfanıza gelen kişinin cihazını algılamaktan ziyade (Android, Microsoft Phone, Iphone vs) cihazın sayfayı görüntülerken sayfayı nasıl algıladığı önemlidir. Cihazlar uzun vadede düşünüldüğünde gelip geçicidir, cihazları baz almak yerine daha evrensel olacak şekilde kodlama yapılırsa uzun vadede sorun yaşamazsınız.

Sonuç Olarak

Gördüğünüz gibi bir mobil web sitesi tasarlarken dikkat etmek gereken bir çok şey var. Mobil tasarım ilkeleri geleneksel web sitesi tasarımlarına göre daha farklıdır. Eğer bu farklılıkları öğrenmek için zamanınız yoksa veya yeni kodlama tekniklerini uygulama noktasında sabırlı değilseniz, mobil web sitesi tasarımları konusunda uzmanlaşmış bir firma ile anlaşarak mobil web sitenizi yaptırın.