Bootstrap Dersleri 1: Bootstrap’a Giriş

bootstrapa-giris-ders-1

İlk dersimizde Bootstrap hakkında genel bir bilgi vereceğim. Öncelikle Bootstrap’ın ne olduğuyla başlayalım.

Bootstrap Nedir?

Şu linkteki makalemde de daha genişçe açıkladığım Bootstrap; açık kaynak kodlu, ücretsiz bir CSS frameworktür, tasarım aracıdır. Mobil öncelikli web projeleri geliştirmek için geliştirilmiştir. Yani bir web sitesi yapacaksınız, önceliğiniz mobil web sitesi olacak şekilde planlanmıştır, desktop versiyon web siteleri mobil tasarımdan sonra ikincil olarak düşünülür. Yapı ve temel bu kurgu üzerinde düşünülmüştür.

Bootstrap alt yapısı kullanılarak web arayüzü geliştirme işleri daha hızlı ve kolaydır. Tüm uzmanlık seviyelerindeki geliştiriciler için; her boyda ekranlar ve her boyuttaki projeleri olanlar için geliştirilmiştir.

Bootstrap ile tüm cihazlar için kolayca site yapabilirsiniz

Bootstrap ile çok basit bir şekilde telefonlar, tabletler ve masaüstü bilgisayarlar için farklı görüntü elde edebilir ve cihaz büyüklüğüne uygun şekilde sitenizin gözükmesini sağlayan temalar/tasarımlar yapabilirsiniz.

Bootstrap modüler bir şekilde site tasarımı yapabileceğiniz alt yapı sunar

Bir site için gerekli olan tüm elementleri (form ögeleri, etiketler, tablolar, uyarı ve bilgi metinleri, navigasyon bar, sayfalandırma modülü, açılan menüler, farklı özellikte butonlar vb bir çok tasarım ögesini) içinde barındıran Bootstrap tasarım yaparken bu hazır elementleri kullanarak bütün cihazlara uygun tasarımlar geliştirmenize yarar. Yani her şeyi hazır olan kodlarla yeni bir tasarım ortaya koymak çok basit ve pratiktir. Stiller, imajlar , js’ler daha önceden sistemin içine monte edilmiştir. Sizin yapacağınız tek şey ihtiyacınız olan unsurları kodunuz içinde çağırmaktır.

Bootstrap tarayıcı desteği

Bootstrap 3.3.5 sürümü, Chrome, Safari, Firefox, Internet Explorer, Opera gibi neredeyse tüm popüler web tarayıcılarının son sürümlerinde sorunsuz çalışıyor.

bootstrap tarayıcı desteği

Bootstrap tarayıcı desteği

Bootstrap dersleri bir seri olarak devam edecek. Şimdilik ilk dersimizin sonuna geldik. Sonraki Bootstrap dersinde görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın