Flat Tasarım (Düz Tasarım)

Tasarımlarda yeni trend artık Flat Design. Bu tasarım stili sade, temiz, düz, kolay anlaşılır ve efektsiz ögelerden oluşur.

Bugün artık herkes flat design için basitliği ve sadeliği kabul ediyor ve günümüz trendi olduğu Microsoft’un Metro UI tasarımından sonra IOS7 ile Apple tarafından da kullanılarak bir kez daha tasdik edildi.

Artık Flat Design her yerde karşımıza çıkıyor. Mobil cihazların da bu trend üzerine tasarımlarını yapmaları bu süreçte artık tasarımcıları Flat Design yolundan gitmeye zorluyor. Flat Design efektsiz ve düz ruhsuz bir tasarım değil tam aksine kullanıcıyı daha iyi etkileyebilen ve mesajları daha iyi verebilen bir tasarım şekli. Her şey daha sade ve net bir şekilde görünüyor Flat Design ile yapılan tasarımlarda.

Flat Design birkaç öne çıkan ana başlık altında değerlendirilebilir.

1.Efekt kullanılmadan tasarım/Flat design sadeliği

Flat Design efekt kullanılmadan 2 boyutlu olarak yapılır. Gölge, kabartma, renk geçişi, derinlik gibi efektler kullanılmaz. Simgeler, resimler, şekiller net ve keskin olarak efektlerden yoksun olarak kullanılır. Bu da sayfaları gezenleri  yormaz ve verilecek mesajların daha kolay yerine ulaşmasını sağlar. Yani Flat Design kullanıcılar ile algı süresini kısaltarak daha iyi etkileşim kurar.

Ayrıca Flat Design stili ile efektsiz tasarım mobil cihazlar gibi daha küçük tasarım alanlarını daha efektif kullanabilme imkanı sunar.

 

2.Basit elementler

Sadelik güzelliktir felsefesiyle hareket edilir. Butonlarda, simgelerde, tasarım ögelerinde çok basit arayüz ögeleri kullanılır. Dikdörtgen, daire ve kare gibi basit şekiller düz renklerle kullanılır.

Her bir kullanıcı arayüzü elementi basit ve anlaşılır olmakla birlikte aynı zamanda tıklanabileceği veya dokunarak açılabileceği algısını da içermelidir. Tasarıma bakanlar sezgisel olarak ek bir açıklamaya gerek kalmadan belli bir akış içinde rahat bir şekilde bu etkileşimi hissedebilmelidirler.

Basit element kullanımına örnek:

 

3.Tipografi

Flat tasarımların kendine göre bir sadeliği ve düz bir görünümü vardır. Bu sadeliğe uygun metinlerle tasarım desteklenir. Mesaj basit, açık ve anlaşılır olarak düz metinlerle, keskin ve net fontlarla verilir.

Tipografik ögelerde kullanılan renk tonları tasarımın genel renk tonlarıyla uyumlu olmalıdır. Kabartılmış, efekt verilmiş veya gölgelendirilmiş tipografik ögeler Flat Design stilinde kullanılmaz. Düz renkler tercih edilir.

Tipografik ögeler butonlarda ve diğer yerlerde kullanımı ve etkileşimi kolaylaştıracak şekilde açık, net bir şekilde kullanılır. Büyük boyutlu metinler tercih edilir.

 

Tipografinin ön planda olduğu ve sadeliğin hakim olduğu tasarıma örnek:

 

Son yıllarda bir çok büyük firma logolarını düz tasarımla güncellediler.

google-logo-tarihi

yahoo-logo-tarihi

youtube-logo-tarihi

 

4.Renk

Flat Design stili ile yapılan tasarımlarda renk geçişleri olmadığı için klasik tasarımlara (2-3 renk) göre daha fazla renk kullanılarak yapılır. Genel olarak 6-8 renk kombinasyonu kullanarak tasarımlarınızı yapabilirsiniz. Flat Design için trend renk diyebileceğimiz renkleri retro renkler, somon, turkuaz, yeşil ve mavinin tonlarını şeklinde sayabiliriz. Renk kodları ile ilgili flatuicolors.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

En çok tercih edilen renklere örnekler:

 

5.Minimalist yaklaşım

Flat Design doğası gereği basitliği ve sadeliği gerektirir. Site tasarımı yaparken çok fazla ilave ve karmaşıklıktan kaçının. Sadece olması gerekenleri kullanın. Basit renkler ve metinler kullanın. Eğer görsel kullanılacaksa basit fotoğraflar, simgeler, şekiller kullanın.

 

Basit ve sade kullanıma örnekler:


Bir Cevap Yazın