Form Sayfalarında Etiketlerin Yerleşimi

 

 

Matteo Penzo yaptığı göz izleme çalışmasında form alanlarında Ad,Soyad ve Adres gibi etiketlerin yerleşiminin formu tamamlama süresine olan etkisini incelemiş. Çalışmada kullanıcılardan sağa dayalı, sola dayalı ve form alanının üstünde yer alan etiketleri olan formları doldurmaları istenmiş. Çalışma sonuçları şu şekilde:

Sola Dayalı Etiketler

Açıklama: Sola Dayalı Etiketler

Testing left-aligned labels to the left of input fields

Bu yerleşimde etiketler ve form alanları arasında ilişki daha belirginken iki arasındaki boşluk diğer form yerleşimlerine nazaran daha fazla olduğu için diğer form alanlarına göre göz hareketleri daha fazla zaman alıyor.

Sağa Dayalı Etiketler

Açıklama: Sağa Dayalı Etiketler

Testing right-aligned labels to the left of input fields

Sağa dayalı olan etiketler odaklanmayı ve form tamamlama süresini sola dayalı etiketleri olan formlara nazaran yarı yarıya düşürüyor.

Form Alanının Üstünde Olan Etiketler

Açıklama: form_top

Testing left-aligned labels above input fields

Göz izleme çalışmasında en başarılı çıkan bu yerleşimde kullanıcı tek göz hareketi ile hem alanı hem de etiketi yakalayabiliyor. Bu formun tamamlama süresi sola dayalı etiketleri olan formlardan 10 kat daha az.

Çalışma sırasında karşılaştırılan süreler milisaniye cinsinden olsa da çalışma sonuçları web’in en can sıkıcı bölümlerinden biri olan form yerleşimleri açısından oldukça bilgi verici. Form tamamlama süresinin tamamlama oranına (dönüşüm oranı) olan etkisi göz önünde bulundurulduğunda kullanıcıların form aşamasını hızlıca geçmesi önemli bir konumda.