Form tiplerine göre butonlar nasıl hizalanmalıdır?

Kullanıcıların formlarınızda koyduğunuz butonlara nasıl tepki verdiğini hiç merak ettiniz mi? Butonlarınızın yerlerini tasarım yaparken nereye niçin koyacağınızı düşündünüz mü? Form sayfalarında butonların yerleri kullanıcıları tıklama veya tıkladıktan sonra ne olacağı konusunda neler hissedeceği konusunda bilgiler içerir. Formlarda butonları üç farklı şekilde yerleştirebilirsiniz. Fakat bu üç yoldan hangisini tercih etmeniz gerektiğini düşünüp, butonların yerini bazı kurallara göre yerleştirmeniz gerekir.

Butonlar form alanlarına sola hizalı, sağa hizalı veya ortalı yerleştirilir.
Butonların yeri tıklanma konusunda kullanıcıyı etkileyebilir. Kullanıcıların size bilgi gönderirken nasıl hissettiğini, ne düşündüğünü bilirseniz ancak o zaman doğru buton hizalaması yapabilirsiniz.
 

1. Sayfalandırılmış formlarda butonlar nasıl hizalanmalıdır?

 

Formlarınız sayfalandırılmış bir formatta ise butonları sağa doğru hizalamak en iyisidir. Çok sayfalı formlarda birden fazla buton olur. Kullanıcıyı önceki sayfaya götürecek bir GERİ butonu, sonraki sayfaya götürecek bir DEVAM veya İLERİ butonu vardır. Çok sayfalı formların temelinde sayfalandırma mantığıyla hareket vardır, bu yüzden bu tip formlarda kullanıcıların aşina olduğu sayfalandırma kurallarına göre hareket etmek gerekir.
Kullanıcıları bu sayfadan diğerine ilerleteceksek form alanının sağına yerleştirilen butonlarla sonraki sayfaya geçerek devam edeceksin izlenimi verilir. BU alanda da yine kendi içinde sağda İLERİ solda GERİ butonları koyularak hareket yönlerine göre butonların yerleri tercih edilmeli. Bu örnek model kullanıcıların soldan sağa doğru okuma davranışına/yönüne göredir.
 

2. Çok bölümlü form sayfalarında butonlar nasıl hizalanmalıdır?

Birden çok bölümlü formlarda butonları sağa hizalamak en iyi seçimdir. Çok bölümlü formlar genellikle uzun ve bölümlenmiş bir çok alandan oluşur. Butonu bölümün sağına hizalamak bölümü değil bütün formu etkileyen bir eylem olarak butona anlam yükler. Eğer bölümün soluna bir butonu yerleştirirseniz bu sayfadaki son form bölümüne aitmiş algısı oluşturduğu için yanlış bir seçim olur. Bölümün sağına buton yerleştirmek kullanıcılara formun bütün bölümlerine uygulanan bir eylem olduğunu söyler. Bu yüzden butonun sağa yerleştirilmesi gerekir.
 

3. Kısa veya tek sayfalı formlarda buton yerleşimi nasıl olmalıdır? (Sola ve Ortalı Hizalanmış butonlar)

Bu aşamada butonların sola veya ortaya hizalı olmasının nedenini muhtemelen merak ediyorsunuzdur. Sola hizlanmış butonlar tek sayfa formlar için en iyisidir. Tek sayfa formlar genellikle çok sayfalı ve çok bölümlü formlara göre daha kısadır. Tek sayfalık formlarda butonu sola hizaladığınız zaman kullanıcıların gözden kaçırmayacağı çok rahat göreceği, açık seçik bir buton olur. Metin alanları ve butonlar arasındaki ilişkiyi görmek kolaydır.
 
Ortaya hizlanmış butonlar genellikle tavsiye edilmemektedir çünkü form alanları ile güçlü bir bağ oluşturmaz. Ortalı butonlar formlarda sola veya sağa hizalı butonlara göre nötür pozisyondadır. Kenarlara hizalama olmadan kullanıcılarla güçlü bir etkileşim kurmak çok zordur. Etkileşim kurulmazsa kullanıcıların bilgi göndermek için iki kez düşünmesine neden olacak şüphe ve kafa karışıklığı olur.
 
Formların sonuna buton yerleştirirken bunları dikkate almak önemlidir. Buton bilgi gönderecek kullanıcılara tıklandığında ne olacağı konusunda bilgi vereceği gibi aynı zamanda harekete geçirecek özellikte olmalıdır.
 
Eğer yerleştirilen buton kullanıcılara form doldurma konusunda kolaylık sağlamıyorsa kullanıcıların formu doldurmaktan rahatsız olma durumları vardır. (Sadece buton değil tabi; gerekli alanlar, alanların doğru sırada gelmesi vs de çok önemlidir.) Kullandığınız form tipi  doğru butonun nerede kullanılacağını belirler. Sağa hizalanmış butonlar çok sayfalı ve çok bölümlü formlar için daha iyi çalışır. Ama tek sayfalı formlar içinse sola hizalı butonlar daha iyi çalışır. Bu farkı bilmek kullanıcılara formu doldurma konusunda yardımcı olacak rahatlığı ve kolaylığı sağlayacaktır.