Hangi kanal seçim grafiklerini en anlaşılır grafiklerle sundu?

Her seçim döneminde olduğu gibi kavga gürültülerle bir seçim dönemi daha geçirdik ve bugün oylarımızı kullandık. Şimdi de ekran karşısına geçtik TV’lerden seçim sonuçlarını takip ediyoruz. Kim kimden fazla oy almış bu yazının konusu değil. Bu yazının konusu ekranlardaki seçim grafiklerinin hangisinin kullanıcıya en iyi hitap ettiği. Peki hangi kanal sonuçları en anlaşılır grafiklerle verdi. Seçimlerin sonuçları şöyle oldu böyle oldu diye bir tartışmaya girmeyeceğim. Ancak açık ara AK Parti’nin zaferiyle sonuçlandığı görülüyor şu saat itibariyle.

Peki hangi TV kanalı sandıklardan gelen gayri resmi oy sonuçlarının grafiklerini nasıl verdi, hangi eksikleri vardı. Onlara bakalım sırasıyla. Burada önemli olan neler:

  1. İlk bakışta kim yerelde önde, kim genelde önde?
  2. İllerde parti oy oranları ilk bakışta kolay anlaşılıyor mu?
  3. Ayrıca ilk sonuçlar gelmeye başladığında hangi illerin oranlarının kolay ve hızlı(!) görülebilmesini sağlamış?Harf sırasına göre bir kaç kanalın ekran görüntülerini inceleyelim:

ATV

atv

Ekranın üst tarafında Türkiye geneli veriliyor. Açılan sandıkların oranı da belirtilmiş. Hem yerel hem genel sonuçları tek ekran üzerinden kolaylıkla takip edebiliyorsunuz. Orta alan sunucuların bulunduğu alan. Ara sıra orta alana grafikler getirilerek detaylı analizler yapılıyor. İlk sonuçlar gelmeye başladığı anlarda bir çok ilin sonuçlarını öğrenebilmek için iyi bir ekran olduğunu söyleyebiliriz. Sol tarafta ve altta partilerin oy oranları gösteriliyor. Tek eksik diyebileceğimiz sol taraftaki illerin açılan sandık oranlarını göstermemesi. İlk sonuçlar gelmeye başladığında açılan sandık oranı önem arzediyor bu yüzden açılan sandık oranınını sol tarafta görünmemesi eksiklik olmuş.

BLOOMBERG

bloomberg_tv

Sade bir ekran. Seçim sonuçlarıyla birlikte ekonomik verileri de gösteriyor.Sol üstte Türkiye geneli, sol altta sırasıyla illerin sonuçlarını gösteriyor.İllerdeki seçim sonuçlarında önde olan partiyi üstte göstermiş.

BUGÜN TV
bugun_tv

Genel olarak iyi bir ekran ama daha fazla il gösterilse iyi olurmuş.

CNN TÜRK

cnn

Türkiye geneli ekranda küçük bir kenarda verilse iyi olurmuş. İllerin sonuçlarında partiler harf sırasına göre verilmiş ve önde olan parti highlight edilmiş. Bu da ilk bakışta hangi parti önde olduğunun görülmesi açısından iyi olmuş.

HABERTÜRK

haberturk

Genel olarak iyi bir ekran olmuş. Önde olan parti ilk sırada geliyor.

KANAL A

kanal_a

 

Kanal A ekranlarında o kadar çok veri var ki, neyi takip edeceğiz bilemiyor insan. ve animasyonları da düşündüğünüzde ekranda bir sürü veri kayıp duruyor. Çok karışık bir görüntüsü vardı.

KANAL 24

kanal 24

Türkiye geneli ekranda sabit gözükse iyi olurdu.

KANAL D

kanald

 

Türkiye geneli ekranda sabit gözükse iyi olurdu.

 

KANAL TÜRK

kanalturk

Kanal Türk genel olarak iyi bir ekran hazırlamış diyebiliriz. Ancak ilk sonuçlar gelmeye başladığında birden çok ili bir arada görmek ihtiyacına tam cevap veremiyor.

NTV

ntv

Stüdyodaki ekranları tv ekranına getirmeye çalışmaları ekranda bir karışık görüntüye sebep olmuş, özellikle o monitörlerden yansıyan ışıklar çok dikkat dağıtıyor. Niyetleri iyi ancak ortaya karışık bir ekran çıkmış. Ekranda 2 tane daha il sığdırabilirlermiş. Daha fazla ili ilk oylar geldiğinde görmek iyi olurdu.

SHOW TV

show_tv

Show TV genel olarak iyi bir ekran hazırlamış diyebiliriz.

STAR

star

Star TV’de son dakika olarak geçilen haberler alttaki Türkiye sonuçları ile karışıklığa sebep oluyor. Ekranı bilmeyenler ilk açtıklarında mesela yukarıdaki görüntüde IĞDIR’DA MHP-BDP ÇEKİŞMESİ yazısının sonuçları olarak alttaki rakamları görüyorlar. Aslında alttaki sonuçlar Türkiye genel sonuçları. Orada bir başlıkla ayrım yapılabilirmiş.

TRT 1

trt1

Sade bir ekranı vardı, illerde önde olan parti ilk sırada gözüküyordu. Türkiye genelini de küçük bir alanda sabitlese iyi olabilirdi.

ÜLKE TV

ulke_tv

Sağ taraftaki TÜrkiye geneli sonuçları sabit duruyor, gereğinden fazla bir alan kaplamış, daha verimli kullanılabilirdi. Ayrıca allta verdiği il sonuçlarında partiler harf sırasında gösterilmiş, ancak hangi partinin önde olduğu ilk bakışta belli olmuyor. Hangi parti öndeyse o partinin sonucu diğerlerinden farklılaştırılmalıydı.

 

Bir Cevap Yazın