İyi Tasarımın 10 Temel Prensibi

dieter-rams

Tasarım prensiplerinin/ilkelerinin ve iyi tasarım anlayışının en önemli karakteri ve hatta babası diyebileceğimiz  Dieter Rams, elektronik ev aletleri üreticisi Braun’un ürün tasarımcısıdır. 20. Yüzyılın en önemli endüstriyel tasarımcısı kabul edilmektedir. 1955 yılında mimar olarak çalışmaya başladığı Braun’da 1961 yılında ürün tasarımı bölümünün başına geçmiştir. Rams 1950’lerde Almanya’daki işlevsel tasarım anlayışının kilit isimlerinden biri olmuştur. Bugün dünyada iyi tasarım denince akla gelen 10 prensibi kağıda döken ünlü tasarımcı, tasarladığı ürünlerin kolay, basit ve akılcı oluşunu hedeflemiştir.

İşte Dieter Rams’ın iyi bir tasarım için 10 temel prensibi;

1. İyi tasarım, yenilikçidir.

İnovasyon olanakları hiçbir zaman kısıtlı değilidir. Yenilik arayışı hiç bir zaman bitmez, tükenmez ve asla yorulmaz.Teknolojik gelişmeler her zaman yenilikçi ve üretici tasarımlar için yeni fırsatlar sunar. Yenilikçi tasarım hiçbir zaman kendi başına gelişmez, teknolojiyle birlikte gelişir.

TP 1 radio/phono kamninasyonlu ürün, 1959 yılında Dieter Rams tarafından Braun için yapılmıştır.

2. İyi tasarım, ürünü kullanışlı yapar.

Ürün kullanılmak için satın alınır. Ürün ana işlevi ve yardımcı işlevleri için belirli bir amaca hizmet etmelidir. Ürünün kullanılabilirliği ile faydasını optimize etmek tasarımın en önemli görevidir. Ürün ana ve yardımcı işlevlerle birlikte sadece fonksiyonel değil, aynı zamanda psikolojik ve estetik bazı kriterlerle birlikte bir amaca hizmet etmelidir.

MPZ 21- Narenciye sıkacağı 1972 yılında Dieter Rams ve Jürgen Greubel tarafından Braun için yapıldı.

MPZ 21- Narenciye sıkacağı, 1972 yılında Dieter Rams ve Jürgen Greubel tarafından Braun için yapıldı.

 

3. İyi tasarım estetiktir.

Bir ürünün estetik kalitesi kullanışlılığını da artıran bir etkendir. Çünkü seçtiğimiz ürünleri günümüzün her anında kullanabiliriz. Bu da insanların iyi hissetmesini sağlamanız anlamına geliyor. Bir ürün ne kadar amacınıza uygun olarak var olmuşsa da estetik kaygı ile üretilmiş olan her zaman kazanan olacaktır.

RT 20 süper masa radyosu, 1961 yılında Dieter Rams tarafından Braun'a yapılmıştır.

RT 20 süper masa radyosu, 1961 yılında Dieter Rams tarafından Braun’a yapılmıştır.

 

4. İyi tasarım, ürünü anlamamıza yardımcı olur.

Tasarım, ürünün yapısını açığa kavuşturmalıdır. Daha iyi tasarım ürünün konuşmasını sağlar. En iyi tasarım ürünün kendiliğinden anlaşılmasını sağlar.

T 1000 world receiver, 1963 yılında Dieter Rams tarafından Brau'a yapılmıştır.

T 1000 world receiver, 1963 yılında Dieter Rams tarafından Brau’a yapılmıştır.

5. İyi tasarım, ürünün kullanım amacının önüne geçmez.

Tasarımlar kullanım amaçlı ürünler olup ne dekoratif obje ne de sanat ürünüdürler. Kullanıcının kedisini ifade etmesine olanak vermesi için, ürün tasarımları ölçülü,kontrollü ve tarafsız olmalıdır. Ürünün tasarımı, işlevselliğini geri planda bırakmamalıdır.

Cylindric T 2 lamba, 1968, yılında Dieter Rams tarafından Braun'a yapılmıştır.

Cylindric T 2 lamba, 1968, yılında Dieter Rams tarafından Braun’a yapılmıştır.

6. İyi tasarım dürüsttür.

Her ne kadar iyi bir tasarım gerçekleştirseniz de, bu hiç bir zaman ürününüzü daha yenilikçi, daha kullanışlı ve daha değerli yapmaz. Müşterilerinize iyi tasarımınızın arkasında tutamayacağınız sözler vermeyin.

L 450 hoparlör, TG 60 gerçek zamanlı kaset kaydedici ve TS 45 kontrol ünitesi. 1962-64 yıllarında Dieter Rams tarafından Braun'a yapılmıştır.

L 450 hoparlör, TG 60 gerçek zamanlı kaset kaydedici ve TS 45 kontrol ünitesi. 1962-64 yıllarında Dieter Rams tarafından Braun’a yapılmıştır.

7. İyi tasarım dayanıklıdır.

İyi tasarım uzun ömürlüdür. Modaya uysun diye bir şey yoktur. Bu yüzden asla ürün eskimez. Günümüzün tüketici toplumunda bile iyi tasarlanmış ürünler moda çöküntüsünden kurtulur ve devamlılığını uzun süre korur.

620 Chair Programme, 1962 yılında Dieter Rams tarafından Braun'a yapılmıştır.

620 Chair Programme, 1962 yılında Dieter Rams tarafından Braun’a yapılmıştır.

8. İyi tasarım son detayına kadar uyumlu ve tutarlıdır.

Tasarımda denge kavramı da Rams için vazgeçilmez bir kural. Tasarımın eksiksiz ve bütünsel unsurlarla tasarlanmış olması gerekir. Hiç bir şeyi şansa bırakmayın. Tasarım aşamasında her noktaya gereken özeni ve dikkati verin.

ET 66 hesap makinası, 1987 yılında Dieter Rams tarafından Braun'a yapılmıştır.

ET 66 hesap makinası, 1987 yılında Dieter Rams tarafından Braun’a yapılmıştır.

9. İyi tasarım çevrecidir.

Ortaya koyulan ürün ham maddeye ve çevreye katkı sağlayacak materyallerle bir araya getirilmelidir. Günümüzün en büyük problemlerinden olan çevre kirliliği insanların bir şey üretirken dikkat etmesi gerekenleri yerine getirmemesinden kaynaklanıyor. Bir ürün tasarlar ve üretirken doğru malzeme ve geri dönüşüm hesaba katılmalıdır.

606 Universal raf sistemi, 1960 yılında Dieter Rams tarafından Braun'a yapılmıştır.

606 Universal raf sistemi, 1960 yılında Dieter Rams tarafından Braun’a yapılmıştır.

10. İyi tasarım, mümkün olduğunca az tasarımdır.

Sadelik ve basitlik bir tasarımı en öne çıkaran iki önemli unsurdur. Gereksiz detaylarla vakit kaybetmek yerine gerekli detaylara konsantre olmak gerekir. Az ama daha iyi olan ürün iyi tasarımlıdır.

L 2 hoparlör, 1958 yılında Dieter Rams tarafından Braun'a yapılmıştır.

L 2 hoparlör, 1958 yılında Dieter Rams tarafından Braun’a yapılmıştır.

 

Kaynak: https://www.vitsoe.com/gb/about/good-design

Bir Cevap Yazın