Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısının (UX Designer) 5 Değişmez Özelliği

Kullanıcı deneyimi başlı başlına bir çözüm, bu çözümü ise hayata geçiren kişiler kullanıcı deneyimi tasarımcılarıdır. Peki ya kullanıcı deneyimi tasarımcısı (UX designer) olan kişilerin hangi özellikleri vardır? Grafik tasarımcıdan farkı nedir? Bunları 5 maddede toparladık:

ux designer

1. Kağıt kalem ile aranız iyi olsun.

Bilgisayardan uzak, eskiz ile başlayan bir süreç tasarım için çok hayatidir. Eskiz aşamasında tasarımcı olarak hızlı ve çok sayıda tasarım çözümü bulmalısınız. Eskizleri detaylı çizmenize gerek yoktur. Odaklanmanız gereken nokta kullanıcının sistem içerisindeki hareketidir. Bu aşamada daha fazla hareket odaklı davranmalısınız.

2. Tasarım yapacağınız platformu ve kullanım amacını iyi tanıyın.

Tasarım yaptığınız platformlarda kullanıcıların daha önceden yaşadıdığınız deneyimler vardır. Örneğin bir iPhone uygulaması tasarlıyorsanız iPhone’un kullanım alışkanlıklarını ve UI şablonlarını tanımanız gerekir. Aynı zamanda kullanım amacını ve kullanım yerini de bilmeniz gerekir. Örneğin ATM ekranı tasarlıyorsanız, sürenin kısıtlı olduğunu ve sırada bekleyen diğer insanlar olabileceğini düşünmeniz gerekir.

3. Hata yapın ve hatalarınızla barışık olun.

Her aşamada insanların fikirlerini almalı ve onlarla testler yapmasınız. Siz sadece tasarım prototiplerinizi üretin, kullanıcılar doğru prototipi seçsin. Hatalarınızı sevin çünkü onlar sizi daha doğru tasarım yapmanıza yönlendirecektir.

4. Sürecin tamamını düşünün.

Sistemin bir kısmını değil tamamını düşünerek tasarım kararları vermelisiniz. Örneğin bir e-ticaret sitesinden yaşadığınız deneyim sadece sitenin kolay kullanılabilirliğine bağlı değildir. Offline ( kargo, call-center… ) kısımda yaşadıklarınız da bu deneyimin bir parçasıdır. Bu nedenle bulunan çözümler tüm sistemi kapsayacak şekilde olmalıdır.

5. Kendinizi kullanıcı yerine koymayın. Test yapın!

Kullanıcının olmadığı bir kullanıcı deneyimi düşünülemez. Bu nedenle kullanıcılar ile testler yapın ve onların davranışlarını anlamaya çalışın. Tasarım size göre kullanılabilir değil, kullanıcılara göre kullanılabilir olsun.

Kaynak: userspots