Mobil dünyada mobil olduk, Google ile telefonun bile tersi düzü kalmadı.

Google'ın yeni cep patenti şaşırtıyor.

Dokunmatik ekranlarla her uygulamada ihtiyaca göre değişik tuş takımı oluşturma imkanı sağlanmışken ve artık fiziksel tuşlara gerek kalmamışken neden telefonun alt tarafı, üst tarafı diye bir kavram olsun değil mi. Artık telefonu rastgele bir yönde alıp kullanabilirsiniz, Google sağolsun.. Böylelikle daha pratik bir kullanım sağlanmış olacak.

Google'ın yeni cep patenti şaşırtıyor.

Akıllı telefonların en büyük özelliği geleneksel telefonlarda yer alan tuşlara artık hemen hemen hiç ihtiyaç duymamaları. Dev dokunmatik ekranları her uygulamaya göre değişebilen telefonlarda şimdiye kadar değişmeyen tek bir şey vardı, o da mikrofon ve kulaklığın pozisyonu.

Google'ın yeni patent başvurusu hem cep telefonunu yanlışlıkla baş aşağı tutup konuşan kullanıcıların derdine derman oluyor, hem de bundan böyle telefonu kullanırken istediğiniz gibi tutmanıza imkan sağlıyor. Patent hem üstte hem altta birer kulaklık ve mikrofondan söz ediyor. Aygıtın içinde bulunan jiroskop ve ivme algılayıcılar telefonun hangi pozisyonda kullanılmakta olduğunu belirleyecekler ve ona göre uygun kulaklık ve mikrofonu aktif hale getirecekler.

İlk etapta çok mantıksız gibi gelse de ve kullanışsız olacağını düşünebilirsiniz. Ancak akıllı telefon tasarımını düşünün, anten yok, sabit fiziksel klavye yok, yani telefonun bir yönünün olmasını gerektiren fiziksel bir görünüş yok… Tuttuğunuz yöne göre dönebilen bir ekran var ve iki taraftada mikrofon ve kulaklık var, telefonu aldığınız gibi kulağınıza götürdüğünüzde konuşabileceksiniz. Aslında ne kadar da pratik öyle değil mi?