Mobil trendler e-ticareti nasıl şekillendirdi?

Ne kadar sıklıkla akıllı telefonları websitesi incelemek için kullanırsınız? Yeni bir araştırmaya göre geçtiğimiz yıl boyunca tüketicilerin önde gelen başlıca websitelerini mobil cihazlar ile ziyareti fırlamış durumda. Ve mücadele akıllı telefonların üstünlük kurmasında yoğunlaşıyor.

İnfografik mobil ticaretin yönünü göstermekte ve iPhone ve Android arasındaki yarışı göstermekte.

Dijital teknoloji pazarlama şirketi Monetate bu bilgilerin elde edildiği bir raporu yayınladı. Rapor 100milyondan fazla online alışveriş deneyimlerini analiz etmiş ve aşağıdaki bilgilere ulaşmış.

İnfografiğe göre 2011’İn ikinci yarısına göre 2012’nin ilk yarısında akıllı telefonların website trafiği %103 artmış.

En poüpler akıllı telefonun hangisi olduğu çekişmesi artmış olmasına rağmen pazar payı Google'ın Android'i ve Apple'ın iPhone'u arasında iki at yarışı durumuna gelmiştir.

2012 yılında uluslararası akıllı cihaz pazar payı şu şekilde olmuştur:

Android » %61

iPhone » %20,5

Dİğer » %7,2

Blackberry » %6

Windows » %5,2

 

E-ticaret web siteleri trafiklerinin büyük bir kısmı iPhone ve Android cihazlardan geliyor:

iPhone cihazlardan gelen yıllık trafik artışı %117

Android cihazlardan gelen yıllık trafik artışı %85

 

Akıllı telefonlar ile online alışveriş

Android akıllı telefonların kullanımı rakibi iPhone'un kullanımına göre daha hakim görünüyor. Fakat buna rağmen e-ticaret işletmeleri için toplam web trafiğinden daha büyük pay alan iPhone ile daha farklı bir durum ortaya çıkıyor.

2012'nİn ilk çeyreğinde toplam web site trafiğinin akıllı telefonlnara paylaşımında iPhone %2,45 pay alırken, Android %1,7 pay almıştır.

2012'nin ikinci çeyreğinde ise iPhone toplam web site trafiğini iki katından daha fazla artırarak %5,41 seviyesine çıkarmıştır. Android ise toplam web site trafiğinden %3,31 pay almıştır.