Mobil web sitesi kurmak için en iyi 10 ipucu

Mobil web sitesi artık hayatımızın çok önemli bir parçası oldu. Şimdi ister uluslararası bir firma olun, ister KOBİ olun, ister sosyal bir girişimci olun ya da mobil bir geliştiriciyseniz veyahut sosyal bir pazarlamacı veya eğitimciyseniz mobil web siteniz söz konusu olduğunda seçtiğiniz mobil çözüm ne olursa olsun bazı uygulanması gereken ipuçları vardır. 

İşte mobil web siteleri için 10 önemli ipucu:

 1. Mobil sitenizi basit tutun ve içeriğe öncelik verin.
 2. Mobil cihazlarının özelliklerinden yararlanın. Mesela mağaza bulucu için GPS gibi.
 3. "Tıklanabilir" değil "dokunmatik" düşünün
 4. Scrollu minimize edin ve dikey kaydırma kullanın.
 5. İçerik biçimlendirmeniz kısa ve öz olsun. (Başlıkları özenle seçin, uzun içerikten kaçının, okunaklı ve ferah tasarımlar yapın. İç içe girmiş linklerden kaçının, parmakla kolayca dokunarak tıklanabilir olsun.)
 6. Kolay ve basit kullanılabilirliğe odaklanın.
  – Masaüstü web sayfalarınızdaki tüm öğerli mobil sitenize almayın, gereksiz içerikler, linkler veya reklam bannerları ile sayfalarınızı doldurmayın.
  – Tek sütunlu yapılar mobil web siteleri için uygun seçimdir.
  -Sitenizde açık zeminler kullanın ve kontrast metinler kullanın. Okumayı kolaylaştırır. 
  – Mobil site içeriğinizi düzenlerlen HTML tablo yerine CSS kullanın.
 7. Sayfalarınızın boyutları mümkün olduğunca küçük olsun. Mobilite halinde olan kullanıcılar için zaman çok önemlidir. Bu yüzden sayfaların yüklenmesi çok hızlı olmalı ve kullanıcılar yavaş yüklenme sebebiyle beklememelidir. Yoksa kapatıp çıkarlar sayfanızdan.
 8. Mobil sitenizin domaini masaüstü sitenizin domaininden kolayca bulunabilir olmalı. Mesela m.domain.com veya mobile.domain.com gibi. Çünkü artık bu tip url'ler bir web sitesinin mobil versiyonu için standart hale geliyor.
 9. Mobile sitenize yönledirilen ziyaretçilerinizi seçin. Bir script ile ne tür bir cihazdan geldiğini tespit edip mobil sitenize veya masaüstünüze kullanıcıları yönlendirin.
 10. Mobil sitenizi test edin. Mobil tarayıcılar hata söz konusu olduğunda masaüstü tarayıcılar gibi hoşgörülü değildir. Hatalar için mobil sitenizi sınamanın en iyi yolu W3C mobileOK denetleyicisidir. Mobil sitenizin mobil tarayıcılarda düzgün görüntülenmesini mobil sayfalarınızı optimize ederek kendiniz sağlayabilirsiniz. Bu denetleyicinin amacı mobil web kullanıcı deneyimini geliştirmektir.