Newsweek’ten tarihi karar: Yeni yıldan itibaren sadece dijital ortamdayız

Newsweek yaptığı açıklamada 2013 yılı ile birlikte sadece dijital ortamda olacağını, basılı yayını durduracağını açıkladı.                                               .

Tablet piyasası ve mobil cihazların artık standart hayat gereksinimi olduğu aşikar. Dünya tüm hızla mobile yüzünü çeviriyor. Artık nerede o eski bayramlar tabiri gibi dilimize nerede o eski cihazlar tabiri girecek.  Kapaklı, kızaklı, antenli, antensiz, dokunmatik ekran derken artık bilgisayar yerini tutan telefonlar ve tabletler hayatımızda. Dünya o kadar hızla ilerliyor ki bu teknolojiye yılların firmaları bile eski yöntemleri bırakıp ayak uydurmak zorunda kalıyor. Bunlardan biri de Newsweek. Newsweek ABD'nin en önemli üç haftalık dergisinden biri. 1933 yılından beri yayında olan derginin 2003 yılında tirajı 4 milyonu geçiyordu.

Türkiyede'de 2008 yılında Türkçe olarak Ciner Grubu tarafından yayınlanmaya balayan derginin tirajı iyice düşünce 5 Ocak 2011'de kapandı. ve bunu Twitter adreslerinde de (https://twitter.com/NewsweekTurkiye) 6 Ocak'ta duyurdular.

 

 

current

Her ne kadar Türkiye'de umduğunu bulamasa da Amerika'da reklam gelirleri bakımından Times'dan sonra gelmekte. Genel Yayın Yönetmeni Tina Brown'ın yaptığı açıklamada online dergiye adı Newsweek Global olacak dünya çapındaki yeni bir internet sitesine ücretli abonelik yoluyla ve tablet bilgisayarlarla ulaşılacağını kaydetti. 

Dünya'nın önde gelen haber dergisi Newsweek 18 Ekim 2012'de yaptığı açıklamada,

Newsweek'in büyüyen tablet ve online pazarda kendine bir avantaj elde etmeyi hedeflediği belirtildi.

Okuyucular arasında tablet kullanımının her geçen gün hızla arttığı kaydedilen açıklamada, dijital ortamın bir fırsat olduğu vurgulandı.

Basılı yayına son verme kararının marka kalitesi ve gazetecilikle ilgili olmadığı ifade edildi.

Newsweek'in kararı sonrasında şirkette bazı işten çıkarmalar olabileceği belirtiliyor.

 

Dijital pazarın cezbedici etkisine yılların alışkanlıklarından, kurallarından vazgeçip geçmek elbette çok zor bir karar olmuştur. Ama değişen ve daima kendini yenileyen bir dünya var artık Bundan böyle eski usulleri tamamen bırakıp dijital pazara tamamen yönelecek/girecek diğer yayıncıları da elbette göreceğiz. Newsweek sadece bunlardan bir tanesi olacak.