Web kullanımını kolay hale getirmek için modern web tasarım trendleri

userexperiencetrendleriWeb tasarım işi daime gelişmekte. Ancak son trendler web sitelerinin daha çok kullanılabilirliğinin artırılması konusunda olmakta. Tasraımcılar ve geliştiriciler mobil cihazlara akın eden kullanıcılarla birrlikte yeni tasarım trendleri geliştimekte. Kullanılabilirliğin merkezinde olan bu geliştirmeler ve en etkili olanlardan bir kaçını şöyle sıralayabiliriz.

1. Minimal içerik, büyük resim ve videolar

Artık mobilize olan kullanıcıların dikkatini çekebilmek için daha az içeriğin yer aldığı, büyük resim ve videoların yer aldığı sayfalar yaygınlaştı.

2. Sabit üst kısım (Sabit ana menü veya filtreler)

Çoğu web sitesinin başlık kısmı ve alt sayfalarındaki üst menüler ve filtreler son derece işlevsel araç çubuklarıdır. Bu başlıklar artık kaydırılan sayfalarda üst kısımda sabitlenerek kullanımı kolaylaştırılmıştır. Sabitlenmesi dolayısıyla her zaman erişilebilir durumda olan bu üst başlıklar sayfa ne kadar aşağı kaydırılırsa kaydırılsın görülebilir olması nedeniyle işlevsel bir fonksiyonalitededir.

3. Sonsuz kaydırma

Bilginin ve içeriğin zenginliği internete bakışı değiştirdi. Bu tip içeriği çok zengin olan sayfalar aşağı doğru uzamakta. İşte bu durumda web sitesi tasarımında sonsuz kaydırma oluşturularak ele alınmıştır. Bu teknikle sayfa kaydırıldığında sayfa yüklenmeye devam eder. Bir çok e ticaret sitesi ürünleri bu şekilde gösterir. Sayfalandırma yapmak kullanıcı için ek tıklamalara neden olacağı için sayfayı aşağı doğru kaydırdıkça kalan içeriği yüklemek kullanıcı için daha pratik bir kullanım sağlar.

4. “Sayfa başına git” linki

Sonsuz kaydırmayla birlikte her ne kadar sabitlenen üst başlık olsa bile kullanıcıların sayfayı aşağı kaydırdıklarında sayfanın başına kolayca gitme ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Sayfada kullanıcıya sayfayı kaydırdığında kenarda çıkan sayfanın başına git linkiyle kolaylık sağlanmaktadır.

5. Tek sayfa web siteleri

Web sitesini tek sayfaya sığacak şekilde tasarlamak güzel bir fikir. İlk bakışta biraz saçma olabilir. Ancak sonsuz kaydırma ve kayan yan menülerle birlikte bu şekilde kurgulanan web siteleri artık mümkün ve herkes tarafından kabul görür oldu. Bu tip web sitelerinin güzelliği kullanıcıların tüm site içeriğini kolayca görebilmesidir.

6. Dikey kaydırma

Mobil cihaz kullanıcılarının artışı web tasarımcılarına ekran alanlarını aşağı doğru akan içeriğe göre düzenleme yapmasına sebep oldu. Bunun nedeni geniş olan masaüstü cihazlara göre mobil cihazların daha uzun olmasından kaynaklanır.

 

 

Bir Cevap Yazın