WordPress mail gönderme sorunu

Natro Host üzerinde WordPress kullananlarda yazılara yorum eklendiğinde yöneticilere mail gitmemesi veya iletişim formundan yazılan maillerin ulaşmaması sorunu var. Bunun nedeni php_mail fonksiyonunun Natro sunucularında kapalı olmasıdır. Elbette Natro’nun bunu yapmasının geçerli bir sebebi var. Bir çok hosting firması spam mail gönderimine engel olmak için Smtp Authentication metodunu kullanarak mail gönderimi gerçekleştirilmesini istiyor. Smtp kimlik doğrulaması yapıp maillerinizi smtp üzerinden gönderebilirsiniz.

email smtp doğrulama

WordPress mail gönderememe sorununun üstesinden wordpress eklentisi kurarak gelebilirsiniz.

1. Yazılarınıza yorum yazıldığında yöneticiye mail gönderilmesini (admin panelinde mail gönderme aktif edilmiş olması gerekiyor) istiyorsanız WP SMTP eklentisini kurup etkinleştirmelisiniz. Bu eklenti sayesinde yazılara yorum yapıldığında php_mail fonksiyonu değil de Smtp Authentication metodu kullanılarak yöneticiye mail gönderilir. Ben Gmail hesabım üzerinden mailleri göndermeyi tercih ettim. Eğer siz de farklı bir mail üzerinden smtp bilgilerini biliyorsanız gönderebilirsiniz. Gmail ile ilgili bilgilerinizi WP SMTP eklentisi ayarlar sayfasından aşağıdaki şekilde giriyorsunuz. Bu ayarları yapıp DEĞİŞİKLİKLERİ KAYDET dediğinizde işlem bitiyor. Artık yazılarınıza yorum yapıldığında size mail gelecek.

WP SMTP ayarları

WP SMTP ayarları

Yaptığınız ayarların doğruluğunu test edebilmeniz için alt kısımda bir test alanı var. Oraya hangi maile test maili göndereceksiniz o bilgileri doldurup SEND TEST diyerek ayarlarınızı doğrulayabilirsiniz.

WP SMTP test gönderme özeliği

WP SMTP test gönderme özeliği

2. Eğer sitenizde iletişim formu kullanacaksanız  Fast And Secure Contact Form eklentisini yükleyip etkinleştiriyoruz. Ardından admin panelimizden eklentiler adımından Fast And Secure Contact Formu açıyoruz ve ayarları yapıyoruz.

Bu işlem esnasında aşağıdaki kutucuğu işaretlememiz ve mail adresimizi yazmamız gerekiyor, hata olmaması açısından bu işleme dikkat etmeliyiz.

Mail Adresiniz

Son olarak Sayfalar bölümünden yeni sayfa ekle diyoruz. Sayfanın içerisine

satırını ekliyoruz ve kaydet diyoruz.

ve mutlu son :) Böylelikle Smtp kimlik doğrulamalı iletişim formumuz hazır.

WordPress mail gönderme sorunu ” yazısı için 1 yorum

  1. Merhaba bu işlemi yapamadım. Söz konusu entegrenin sitemize uygulanması hususunda ücretili yahut ücretsiz yardımcı olabilir misiniz ?

Bir Cevap Yazın